Панічні атаки, як справитись

Які симптоми та ознаки панічного розладу

 

Панічна атака є гострим нападом страху чи тривоги, який супроводжується тілесними проявами. Ось деякі з них:

  • Порушення серцевого ритму та почастішання пульсу
  • Пітливість всього тіла чи лише долонь
  • Озноб, тремтіння
  • Задуха або утруднене дихання, кому в горлі
  • Нудота, блювання, біль у животі
  • Розлад стільця
  • Запаморочення, переднепритомний стан
  • Відчуття деперсоналізації – враження, що все відбувається не з вами
  • Страх збожеволіти,
  • страх померти
  • Відчуття оніміння або поколювання в кінцівках
  • Порушення сну
  • Прискорене сечовипускання.

Кожна людина переживає панічні атаки своїм унікальним способом. У вас може бути лише один із перерахованих симптомів або кілька. Це ваше унікальне поєднання проявів. У зв’язку з тим, що панічна атака проявляє себе більш фізично, ніж на психічному і фізичні симптоми більш помітні, то людина пережила подібні симптоми найчастіше спочатку лікування потрапляє до кардіолога або лікаря терапевта. І діагноз який раніше дуже часто ставили – це вегетативний криз або кардіоневроз або вегето-судинна дистонія.

Схожий стан іноді називають панікою. Але паніка це не захворювання, а нормальна одноразова реакція на особливі обставини, що відбуваються в реальності – наприклад вибух, стрілянина, аварія. Прояв паніки у вигляді переляку притаманний усім людям. Характеризується особливо нелогічною поведінкою, спонтанністю і необдуманістю дій. У цей момент у людини лише одна мета – вижити. Небезпека є реальною. Може проявитися один раз і більше не повторюватися.

Панічні атаки

При панічній атаці небезпека, яка вперше викликала напад, може бути реальною або гіпотетичною. Наприклад, людина проходить медичне обстеження МРТ. Ця процедура не несе жодної небезпеки пошкодження тіла, але можуть пристібати руки або шию для необхідної нерухомості і при цьому голосно шумить обладнання. Єдине, що хочеться зробити – це втекти. Ця процедура може викликати перший напад паніки. Тіло готується до активних дій, у кров викидається порція адреналіну для боротьби чи втечі. Але ви не можете тікати.

Головною характеристикою панічної атаки є не підготовленість до подій, що відбуваються, і не відповідність ступеня загрози реальним обставинам. Люди описують свої переживання у цей час як страх перед смертю чи страх збожеволіти. Панічне розлад як діагноз ставиться у разі якщо панічні атаки повторюються.

Тривалість панічних так може продовжуватися від пари хвилин до декількох годин. У середньому довжина нападу близько 15-30 хвилин. Частота нападів дуже індивідуальна, але якщо вони почали повторюватися, то з великою ймовірністю можна сказати, що при відсутності лікування частота повторення буде зростати. трапилося.

Читайте также:  Основные правила психоанализа

Наявність страху і тривоги та соматичних реакцій за відсутності органічних патологій говорять про конверсію психічного змісту/переживання в соматичний прояв. Будь-яке психічне переживання складається з словесного уявлення та емоційної частини (афекту). Якщо це уявлення не прийнятно для свідомості, то воно витісняється в область несвідомого. Перебуваючи в області несвідомого дане хворобливе переживання більше не доступне свідомій переробці.

Для позбавлення від симптому важливо розширити, перевизначити та відтворити події та емоції, щоб зробити незрозумілий симптом зрозумілим. Для визначення того, що трапилося можна поставити собі такі питання:

Коли з’явився перший напад панічної атаки?

У першій ситуації знаходиться те переживання, яке запустило весь процес. Відбувся прорив захисту, і та ситуація стала “пусковою”. У цей момент щось виявилося небезпечним та нестерпним. Цю небезпеку потрібно ідентифікувати, тобто знайти і розпізнати. Неприйнятні думки чи почуття витісняються в область несвідомого. Але щоразу по асоціативному ланцюгу уявлень, щойно з’являється асоціація з ситуацією, що травмує, виникає напад страху. Те, що відбувається за 5 хвилин до дуже важливо, але відновити це можна тільки в процесі терапії. Завжди є щось до, але воно так травматично, що видаляється зі свідомої переробки.

2. Чому панічні атаки виникли саме зараз?

У житті ми проходимо критичні моменти, коли змінюється частина нашого життя, або змінюються наші уявлення та ідеали, або ми займаємо місце, яке дає нам новий статус, нові можливості. У нас немає досвіду проживання цих ситуацій і ми можемо не впоратися з труднощами, тому що відповідальність чи очікування наші або від нас є надто високі. Наприклад, коли ми переїжджаємо навчатися в інше місто або коли закінчуємо школу і йдемо до університету, або коли виходимо заміж (одружуємося), або у весільних подорожах, коли народжується дитина ми буємо не готові до змін. Смерть близьких та коханих людей може спричинити як бурхливі сльози, глибоку депресію, так і паніку.

Досвід військових дій може дуже сильно шокувати, тому що одна справа — стріляти по паперових мішенях, а інша справа — стріляти по живих людях. що змінюють наше життя. Закінчили школу, вступили чи ні до ВНЗ, переїхали жити про гуртожиток чи навіть інше місто, вийшли заміж чи одружилися, з’явилися діти та з’явилося більше ответственности.

Читайте также:  Шкала депресії Бека

3. Як саме проявляється панічна атака?

панічна атака

У кожної людини є свої тригери, які запускають панічну атаку і своя власна форма протікання цього переживання. Свій власний сюжет і форма прояву, які говорять про причину появи. Слова як опора. На початку немає слів, які описують травмуючу ситуацію та наше розуміння. У будь-якій терапії є перехід, коли і пацієнту та фахівцю стає відома історія, яка призвела до паніки.

Молодий чоловік 23 років звернувся до мене щодо панічних атак, які виникли після медичного обстеження. Вони стали виникати в метро та будинки. Супутні симптоми – серцевий біль, важко дихати, підвищення тиску, страх. Лікарі встановили діагноз вегето-судинної дистонії. До речі сказати, що в медичних колах йде полеміка про цей діагноз, як місце куди списують всю не зовсім зрозумілу симптоматику і чи існує такий діагноз взагалі?

У чоловіка не було виявлено абсолютно жодних патологій серцевої діяльності та здоров’я, що є одним із головних показників того, що його проблема лише психічного плану. Справлявся він тим, що приймав серцеві препарати, які допомагали справлятися з проявами панічної атаки.

Ми розпочали роботу з тих питань, про які я писала раніше. Ситуація склалася в його житті так, що він був закоханий і пропонував своїй дівчині, не до кінця усвідомлюючи її прагнення вийти заміж швидше і ті ж прагнення її сім’ї. Він сподівався, що ця подія буде ще не скоро. З моменту заручин відбулися непередбачені події, і його фінансове становище погіршилося. Перспектива створити сім’ю для нього була вже не така бажана в даний момент часу.

Його внутрішньопсихічний конфлікт розігрався між його любов’ю до дівчини та тиском, який на нього чинила сім’я дівчини. Він не хотів забирати зроблену їй пропозицію, але й стримати її на той час уже не міг. Символічно медичну процедуру та ситуацію з одруженням пов’язало слово “тиск”, тиск який на нього чинили. Переведення у свідомість його страхів дозволив інакше подивитися на ситуацію, поговорити з дівчиною і порозумітися з її сім’єю.

Чи варто звернутися до ліків?

Фармпрепарати у деяких випадках необхідні. Однак складні антидепресанти дуже часто прописуються і в тих випадках, коли людина може справлятися сама або за допомогою простих заспокійливих засобів. Ліки потрібно використовувати тільки в тому випадку, коли панічні атаки настільки інтенсивні, що унеможливлюють життя, коли тривають, незважаючи на психотерапію. Ризик використання препаратів дуже підступний – вони приховують сенс симптому, який може при вживанні ліків піти в глибинні шари психіки і закріпитися, що зробить симптом більш стійким до психотерапії. В даному випадку від постійного вживання ліків знову ж таки постраждає фізичне здоров’я та психічний симптом залишиться на місці. Вам вибирати шлях яким йти.

Читайте также:  Послеродовая депрессия

Прогноз

При відсутності психологічної допомоги, консультації психоаналітика або іншого фахівця відбувається наростання симптоматики з плином часу, що призводить до соціальної дезадаптації пацієнта і зростання депресії. Фрейд зазначає: «Імпульсивні бажання, які ніколи не переступають через Воно, враження, які завдяки витіснення опустилися в Воно, віртуально безсмертні, через десятиліття вони поводяться так, ніби виникли заново. Визнати в них минуле, зуміти знецінити їх і позбавити заряду енергії можна тільки в тому випадку, якщо шляхом аналітичної роботи вони стануть усвідомленими, і на цьому в значній мірі ґрунтується терапевтична дія аналітичного лікування». – це доведення до свідомості думок, почуттів, переживань які викликають панічні атаки. “Там, де було ВОНО, має стати Я” – З. Фрейд.

Панічні атаки, в контексті психологічного аналізу, можна сприймати як прояв внутрішньої динаміки психічних процесів, що характеризується ескалацією тривожних реакцій. Ці атаки виникають унаслідок неконтрольованого активування автономної нервової системи та когнітивних механізмів, що призводять до підвищеного ступеня тривоги, фізіологічних змін (наприклад, тахікардії, підвищеного дихання) та сприйняття загрози.

Психоаналітичний підхід розглядає панічні атаки як прояв підсвідомих конфліктів та невирішених психологічних проблем. Аналітик у цьому контексті розглядає панічні атаки як спробу несвідомого психічного апарату набути уваги до певних психічних та емоційних станів, які можуть бути пригнічені або неусвідомлені.

Панічні атаки можна трактувати як психофізіологічний вираз внутрішньої напруги, яка накопичується в результаті невирішених конфліктів та емоційних напружень. Аналіз таких атак може сприяти розкриттю підсвідомих психічних структур, що лежать в основі цих реакцій, та виявленню прихованих психологічних механізмів.

Отже, психоаналітична перспектива дозволяє розглядати панічні атаки як важливий джерело інформації про психічні процеси та допомагає розкрити невидимі зв’язки між невідомими аспектами особистості та її поведінкою.

Слободянюк Олена

психоаналітик, практичний психолог, груповий аналітик, тренінговій аналітик IPS , член УАП

+38095 360 50 95

+38095 555 00 01

Please follow and like us: